Educatie tehnologica
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Curs

4 participanți

In jos

Curs Empty Curs

Mesaj  Admin Mar Mar 08, 2011 1:04 am

Anul I - Sambata, 12.03.2011 - ora 9:00 - Ed. ecologica - Lect. univ. drd. Togor George

Admin
Admin

Mesaje : 78
Data de înscriere : 11/11/2010

https://edtehno-oradea.forumgratuit.ro

Sus In jos

Curs Empty Teme referat - curs "Educatie Ecologica" an.I

Mesaj  togorg Mier Mar 16, 2011 3:06 pm

Stimati masteranzi,

Asa cum am promis colegilor dumneavoastra prezenti la primul curs, va transmit temele referatelor pe care le astept pana la data de 8 aprilie postate pe aces forum. Fisierul continant referatul intocmit il veti posta ca atasament la mesajul de raspuns la acest subiect si, de asemenea, il veti trimite si pe adresa de e-mail togorg@rdslink.ro.

Referatul va avea intre 4 si 10 pagini, format A4, scris cu fonturi Times New Roman 12, la 1,5 randuri. Se vor folosi metodele de documentare stiintifica si bibliografica. Llista de referinte bibliografice este obligatorie si trebuie sa contina cel putin 5 titluri citate in corpul referatului.

Iata si temele propuse:
1. Metode activ-participative in promovarea si implementarea educatiei ecologice centrate pe elev
2. Cele cinci domenii ale educatiei ecologice (constientizarea, acumularea cunostintelor, formarea atitudinii, dezvoltarea aptitudinilor, participarea)
3. Ciclul invatarii in activitatile de educatie ecologica
4. Forme de realizare a educatiei ecologice
5. Aspecte de mediu la educatia tehnologica
6. Revolutia urbana si educatia ecologica
7. Dezvoltarea durabila si biodiversitatea
8. Cresterea populatiei, scaderea biodiversitatii, schimbarile climatice, poluarea si educatia
9. Scoala, familia si educatia ecologica. Cine pe cine invata si de ce ?
10. Educatia ecologica in diverse arii curriculare

Pentru a va ajuta, va pun la dispozitie, in fisierele care vor fi postate pe acest grup, o serie de lucrari. Evident, puteti sa folositi si alte surse bibliografice si chiar va incurajez in acest sens.

Referatele vor fi sustinute in cursul lunii aprilie, la data care va fi anuntata pe acest forum. Pana atunci, ne mai intalnim pe data de 26 martie, de la ora 9.

Va doresc sa aveti zile senine si pline de succes !

drd. Togor George

togorg

Mesaje : 1
Data de înscriere : 09/03/2011

Sus In jos

Curs Empty Re: Curs

Mesaj  Admin Joi Mar 17, 2011 11:15 pm

togorg a scris:Stimati masteranzi,

Asa cum am promis colegilor dumneavoastra prezenti la primul curs, va transmit temele referatelor pe care le astept pana la data de 8 aprilie postate pe aces forum. Fisierul continant referatul intocmit il veti posta ca atasament la mesajul de raspuns la acest subiect si, de asemenea, il veti trimite si pe adresa de e-mail togorg@rdslink.ro.

Referatul va avea intre 4 si 10 pagini, format A4, scris cu fonturi Times New Roman 12, la 1,5 randuri. Se vor folosi metodele de documentare stiintifica si bibliografica. Llista de referinte bibliografice este obligatorie si trebuie sa contina cel putin 5 titluri citate in corpul referatului.

Iata si temele propuse:
1. Metode activ-participative in promovarea si implementarea educatiei ecologice centrate pe elev
2. Cele cinci domenii ale educatiei ecologice (constientizarea, acumularea cunostintelor, formarea atitudinii, dezvoltarea aptitudinilor, participarea)
3. Ciclul invatarii in activitatile de educatie ecologica
4. Forme de realizare a educatiei ecologice
5. Aspecte de mediu la educatia tehnologica
6. Revolutia urbana si educatia ecologica
7. Dezvoltarea durabila si biodiversitatea
8. Cresterea populatiei, scaderea biodiversitatii, schimbarile climatice, poluarea si educatia
9. Scoala, familia si educatia ecologica. Cine pe cine invata si de ce ?
10. Educatia ecologica in diverse arii curriculare

Pentru a va ajuta, va pun la dispozitie, in fisierele care vor fi postate pe acest grup, o serie de lucrari. Evident, puteti sa folositi si alte surse bibliografice si chiar va incurajez in acest sens.

Referatele vor fi sustinute in cursul lunii aprilie, la data care va fi anuntata pe acest forum. Pana atunci, ne mai intalnim pe data de 26 martie, de la ora 9.

Va doresc sa aveti zile senine si pline de succes !

drd. Togor George



Dragii mei, la adresa: http://dlf.transfer.ro/Materiale_George_Togor-transfer_RO-18mar-eb33d4.rar veti gasi materialele despre care colegul meu va spunea mai sus. Pt cei care nu pot descarca sau intampina probleme la descarcare ii rog sa trimita un mail la adresa: zanabuna2002@yahoo.com Va rog, de asemenea, sa consultati sectiunea Calendar cu mare atentie fiindca vor fi trecute noutati si pt cei de la Module. Pt. intrebari si alte probleme, ca intotdeauna, va stau la dispozitie la adresa de mail scrisa mai sus sau la nr. de mobil scris pe forum. Va doresc spor la lucru si numai bine!

Admin
Admin

Mesaje : 78
Data de înscriere : 11/11/2010

https://edtehno-oradea.forumgratuit.ro

Sus In jos

Curs Empty Sorin Cretu - E.T. I - tema aleasa (8.Cresterea populatiei, scaderea biodiversitatii, schimbarile climatice, poluarea si educatia)

Mesaj  SorinCretu Sam Mar 19, 2011 4:06 am

Buna ziua,

Ma numesc Sorin Cretu (Educatie Tehnologica anul I) si am ales tema nr. 8: "Cresterea populatiei, scaderea biodiversitatii, schimbarile climatice, poluarea si educatia".
Va doresc o zi cat mai placuta!

SorinCretu

Mesaje : 3
Data de înscriere : 28/11/2010

Sus In jos

Curs Empty Referat ed. ecologica

Mesaj  danielaelena68 Lun Apr 04, 2011 9:59 pm

Ma numesc Moldovan daniela Elena, ed.tehn. an I. Subiectul ales este nr. 5 Aspecte de mediu la Educatie tehnologica. Am trimis referatul pe email-ul dvs.
Din pacate nu pot sa-l atasez si aici (mi se spune ca a fost depasit spatiul de stocare permis utilizatorilor).

danielaelena68

Mesaje : 4
Data de înscriere : 16/11/2010

Sus In jos

Curs Empty Re: Curs

Mesaj  Admin Mar Apr 05, 2011 9:49 am

danielaelena68 a scris:Ma numesc Moldovan daniela Elena, ed.tehn. an I. Subiectul ales este nr. 5 Aspecte de mediu la Educatie tehnologica. Am trimis referatul pe email-ul dvs.
Din pacate nu pot sa-l atasez si aici (mi se spune ca a fost depasit spatiul de stocare permis utilizatorilor).
Draga Daniela, nu ai putut atasa referatul fiindca utilizatorilor nu le este permis acest lucru. Iti doresc toate cele bune!

Admin
Admin

Mesaje : 78
Data de înscriere : 11/11/2010

https://edtehno-oradea.forumgratuit.ro

Sus In jos

Curs Empty Re: Curs

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare
» Curs
» Curs
» Curs
» Curs
» Curs

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum